O platformě
„Z Plzně do Mnichova je to blíž než do Ostravy, z Budějovic do Řezna trvá cesta podobně dlouho jako do Ústí nad Labem. Máme dostupnou vlakovou a uměleckou infrastrukturu. Platforma tak staví na geografické blízkosti, stejně tak jako na blízkosti dílčích problémů uměleckého sektoru. Snahou platformy je zprostředkovat vzájemné poznávání se a vytvořit most pro individuální spolupráce. “
Petr Dlouhý
S koncem roku 2024 jsme tříleté fungování projektu Bavorsko-české platformy ukončili. Během našeho působení v letech 2022–2024 jsme do našich aktivit zapojili přes sto padesát umělců*umělkyň, kurátorů*kurátorek a dalších lidí pracujících v oblastech managementu, dramaturgie, produkce. Umožnili jsme desítkám lidí překročit hranice a prozkoumat sousedící umělecké prostředí, dali jsme vzniknout několika přeshraničním spolupracím a vytyčili cestu výměně vědomostí i uměleckých praxí. Projekt Bavorsko-české platformy vzbudil pozornost v profesních skupinách jak v ČR, tak v Bavorsku a několikrát se o něm referovalo jako o příkladném projektu přeshraniční spolupráce (například na setkání LAFT, Performing Arts Program Berlin, Malá inventura, EAIPA). Jeho hlavní kvalitou byla metoda udržitelných spojení (osobního kontaktu a detailního síťování) a geografické blízkosti (upevňování mezinárodních vazeb bez nutnosti nákladného a ekologicky nešetrného cestování).
Téměř nikdo se zapojených aktérů a aktérek neměl před zkušeností z programů BCP povědomí o kulturních aktivitách na druhé straně hranice. Pro Bavorskou stranu bylo velmi přínosné napojit se na velmi bohatou infrastrukturu nezávislého performativního umění
zahrnující divadla, platformy, festivaly a diverzitu uměleckých přístupů a to jak ve velkých městech, tak i v rurálních oblastech. Pro Českou stranu bylo zase důležité napojit se na možné partnery v zahraničí a narušovat svou částečnou uzavřenost v hranicích ČR.
Po třech letech intenzivních síťovacích projektů, výjezdů a podpory umělecké, vědomostní i profesní mobility můžeme říct, že jsme probořili určitou mentální bariéru, která stála mezi českým a bavorským uměleckým prostředím a skrze dialog se naučili mnoho o svém vlastním fungování.
Projekt jsme zakončili zveřejněním Rozcestníků nezávislé kultury, detailních map kulturních institucí a subjektů v ČR a Bavorsku. Ty vytváří pevný bod v archivu projektu a jakýsi pomyslný most, na který je možné odkazovat kohokoliv, kdo by měl zájem hledat přeshraniční partnery nebo možnosti pro rozvoj vlastní práce či projektů. Nejdůležitějším odkazem je ale individuální zkušenost více než 150 lidí pracujících v živé kultuře, kteří si s sebou nesou nové vědomosti, kontakty. Je více než pravděpodobné, že dříve či později se právě tyto kvality stanou živnou půdou pro vznik nových mezinárodních projektů či jednotlivých kulturních výměn.
Vznik platformy
Myšlenka založení platformy vznikla v roce 2020 na půdě Evropské asociace pro nezávislé performativní umění (EAIPA) a hned v následujícím roce začaly první mapovací aktivity. Zakladatelé platformy, bavorsko-český tým ve složení Petr Dlouhý, Kryštof Koláček, Julia Opitz a Axel Tangerding, se společně se zástupci několikačlenné delegace reprezentující české festivaly, rezidenční programy, nezávislou tvorbu a kulturní centra vydali na výzkumný výjezd do Mnichova a Norimberku. Cílem výjezdu bylo navázat první vztahy, zahrnout do platformy důležité aktéry, seznámit české profesionály s bavorskými protějšky, představit v Mnichově nezávislé české umění skrze uvedení inscenace Reality Surfing od českého kolektivu PYL. Výjezd vznikl za podpory Česko-německého fondu budoucnosti, Českého centra v Mnichově a Bayerische Akademie der Schönen Kunste.
V září 2022 pak aktivity rodící se platformy navázaly za podpory Českého centra v Mnichově výzkumným výjezdem Axela Tangerdinga a předsedkyně VFDKB Daniely Aue do Prahy a Kutné Hory. Během výjezdu se setkali se zástupci Česko-německého fondu budoucnosti, Goethe Institutu ČR, ředitelství Českých center, Nové sítě a dalších. V Kutné Hoře se zúčastnili mezinárodního Divadelního festivalu Kutná Hora.
Na konci roku 2022 představil bavorsko-český tým nově založenou platformu zástupcům Ministerstva kultury ČR, Goethe institutu, Česko-německého fondu budoucnosti a dalším aktérům na poli nezávislého scénického umění.
Cíle platformy
Projekt Bavorsko-české platformy vytváří novou strukturovanou a kontinuální výměnu na poli nezávislého performativního umění mezi Českem a Bavorskem na základě spolupráce mezi Asociací nezávislých divadel ČR a Bavorskou asociací nezávislého performativního umění (Der Verband Freie Darstellende Künste Bayerne, VFDKB).
Východiskem pro spolupráci je přesvědčení, že je nutné hledat dlouhodobá partnerství v blízkých lokalitách, mezi nimiž je mobilita ekologicky nenáročná, které sdílí podobné kulturní zázemí a zároveň jsou schopné se kulturně obohacovat.
Dalším východiskem je pak dosavadní absence strukturovaného prosíťování zástupců a zástupkyň působících v obou lokalitách. Přestože si je Česko a Bavorsko geograficky velmi blízko, dosud neexistují žádné strukturálně uchopené kulturní výměny. Ty se dějí buď po velmi individuálních trajektoriích, které nemají charakter dlouhodobého fungování, nebo vůbec. Projekt se tak stává iniciátorem prvního kroku k vytvoření stabilnější a zastřešující platformy, která by usnadňovala vzájemné setkávání, poznávání se a pomáhala k uskutečňování dílčích trans regionálních výměn zahrnujících umělecké rezidence, výjezdy profesionálů na festivaly, účast na konferencích.