ABOUT THE PLATFORM
"From Pilsen, it's quicker to get to Munich than to Ostrava. Barrier-free railway and art infrastructures are available to us. The BAVARIAN-CZECH PLATFORM thus builds on spatial proximity. Its goal is to make it easier for cultural workers to get to know one another and to work together. "
Petr Dlouhý
S koncem roku 2024 jsme tříleté fungování projektu Bavorsko-české platformy ukončili. Během našeho působení v letech 2022–2024 jsme do našich aktivit zapojili přes sto padesát umělců*umělkyň, kurátorů*kurátorek a dalších lidí pracujících v oblastech managementu, dramaturgie, produkce. Umožnili jsme desítkám lidí překročit hranice a prozkoumat sousedící umělecké prostředí, dali jsme vzniknout několika přeshraničním spolupracím a vytyčili cestu výměně vědomostí i uměleckých praxí. Projekt Bavorsko-české platformy vzbudil pozornost v profesních skupinách jak v ČR, tak v Bavorsku a několikrát se o něm referovalo jako o příkladném projektu přeshraniční spolupráce (například na setkání LAFT, Performing Arts Program Berlin, Malá inventura, EAIPA). Jeho hlavní kvalitou byla metoda udržitelných spojení (osobního kontaktu a detailního síťování) a geografické blízkosti (upevňování mezinárodních vazeb bez nutnosti nákladného a ekologicky nešetrného cestování).
Téměř nikdo se zapojených aktérů a aktérek neměl před zkušeností z programů BCP povědomí o kulturních aktivitách na druhé straně hranice. Pro Bavorskou stranu bylo velmi přínosné napojit se na velmi bohatou infrastrukturu nezávislého performativního umění
zahrnující divadla, platformy, festivaly a diverzitu uměleckých přístupů a to jak ve velkých městech, tak i v rurálních oblastech. Pro Českou stranu bylo zase důležité napojit se na možné partnery v zahraničí a narušovat svou částečnou uzavřenost v hranicích ČR.
Po třech letech intenzivních síťovacích projektů, výjezdů a podpory umělecké, vědomostní i profesní mobility můžeme říct, že jsme probořili určitou mentální bariéru, která stála mezi českým a bavorským uměleckým prostředím a skrze dialog se naučili mnoho o svém vlastním fungování.
Projekt jsme zakončili zveřejněním Rozcestníků nezávislé kultury, detailních map kulturních institucí a subjektů v ČR a Bavorsku. Ty vytváří pevný bod v archivu projektu a jakýsi pomyslný most, na který je možné odkazovat kohokoliv, kdo by měl zájem hledat přeshraniční partnery nebo možnosti pro rozvoj vlastní práce či projektů. Nejdůležitějším odkazem je ale individuální zkušenost více než 150 lidí pracujících v živé kultuře, kteří si s sebou nesou nové vědomosti, kontakty. Je více než pravděpodobné, že dříve či později se právě tyto kvality stanou živnou půdou pro vznik nových mezinárodních projektů či jednotlivých kulturních výměn.
ESTABLISHMENT OF THE PLATFORM
The idea of founding the platform came about in 2020 on the European Association for Independent Performing Arts (EAIPA) premises. The first mapping activities began the following year: the founders of the platform - Petr Dlouhý, Kryštof Koláček, Julia Opitz and Axel Tangerding - came together with a multi-headed delegation (representing Czech festivals, residency programs and independent arts and culture centers) for a research trip to Munich and Nuremberg. The aim of the trip was to make initial contacts, to involve important actors on the platform and to introduce Czech artists to their Bavarian colleagues. With the performance ‚Reality Surfing‘ by the Czech collective PYL, independent Czech art was presented in Munich. The Czech-German Future Fund, the Czech Center Munich and the Bavarian Academy of Fine Arts supported the excursion.
In September 2022, the activities of the emerging platform continued with a research trip by Axel Tangerding and the VFDKB Chairwoman Daniela Aue to Prague and Kutná Hora, supported by the Czech Center Munich. During the trip, they met representatives of the Czech-German Future Fund, the Goethe Institute of the Czech Republic, the Directorate of Czech Centers, the organisation Nova sit and other institutions. They also took part in the Kutna Hora Performing Arts Festival.
At the end of 2022, the Bavarian-Czech team presented the newly founded platform to representatives of the Ministry of Culture of the Czech Republic, the Goethe Institute, the Czech-German Future Fund and other actors in the field of the independent performing arts.
In June 2023, a Czech delegation visited the Bavarian cities of Munich, Nuremberg and Bamberg, making valuable contacts with the respective local scenes and administrations. Further visit programs are planned for November 2023.
GOALS OF THE PLATFORM
Based on the cooperation between the Czech Association of Independent Theatre (AND CR) and the Bavarian Association of the Independent Performing Arts (VFDKB), the Bavarian-Czech Platform creates a new, structured and continuous exchange in the field of the independent performing arts.
The starting point of the cooperation is the belief that it is necessary to establish long-term and ecologically sustainable partnerships in nearby locations with a similar cultural background and the potential to enrich themselves culturally.
Although the Czech Republic and Bavaria are geographically very close to each other, there is still no structured cultural exchange programme. Joint projects either take place along very individual paths that are not intended to be long-term or not at all. The BAVARIAN-CZECH-PLATFORM FOR INDEPENDENT PERFORMING ARTS thus acts as a first step towards creating a stable and comprehensive cooperation that enables mutual meetings and the implementation of supra-regional exchange rounds including artistic residencies or trips by experts to festivals and international conferences.